37530.3524.0 | Dwellers, Museum Of New Mexico Folk Art Collection - Kravet Couture Fabric
| Brand | Kravet Couture |
| Pattern Number | 37530.3524.0 |
| Pattern Name | Dwellers |
| Collection | Museum Of New Mexico Folk Art Collection |
| Width | 50" |
| Vert. Repeat | 24.5" |
| Horz. Repeat | 24.8" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | COTTON - 35%;ACRYLIC - 27%;LINEN - 24%;POLYESTER - 14% |
| Finish | EMBROIDERED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | 0 |
| Color | Orange |
| Theme | Animal/Insect |
| Notes | FOR DRAPERY & DECORATIVE USE ONLY |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

37530.3524.0 | Dwellers, Museum Of New Mexico Folk Art Collection - Kravet Couture Fabric
37530.3524.0 | Dwellers, Museum Of New Mexico Folk Art Collection - Kravet Couture Fabric
| Brand | Kravet Couture |
| Pattern Number | 37530.3524.0 |
| Pattern Name | Dwellers |
| Collection | Museum Of New Mexico Folk Art Collection |
| Width | 50" |
| Vert. Repeat | 24.5" |
| Horz. Repeat | 24.8" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | COTTON - 35%;ACRYLIC - 27%;LINEN - 24%;POLYESTER - 14% |
| Finish | EMBROIDERED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | 0 |
| Color | Orange |
| Theme | Animal/Insect |
| Notes | FOR DRAPERY & DECORATIVE USE ONLY |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Kravet Couture |
| Pattern Number | 37530.3524.0 |
| Pattern Name | Dwellers |
| Collection | Museum Of New Mexico Folk Art Collection |
| Width | 50" |
| Vert. Repeat | 24.5" |
| Horz. Repeat | 24.8" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | COTTON - 35%;ACRYLIC - 27%;LINEN - 24%;POLYESTER - 14% |
| Finish | EMBROIDERED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | 0 |
| Color | Orange |
| Theme | Animal/Insect |
| Notes | FOR DRAPERY & DECORATIVE USE ONLY |


















