37569.523.0 | Ritika, Jaipur Collection - Kravet Design Fabric
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37569.523.0 |
| Pattern Name | Ritika |
| Collection | Jaipur Collection |
| Width | 54" |
| Vert. Repeat | 6.75" |
| Horz. Repeat | 3.37" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | COTTON - 75%;POLYESTER - 25% |
| Finish | CALENDERED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Celery |
| Theme | Flamestitch |
| Notes | WARP PRINT - COLOR MAY VARY |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

37569.523.0 | Ritika, Jaipur Collection - Kravet Design Fabric
37569.523.0 | Ritika, Jaipur Collection - Kravet Design Fabric
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37569.523.0 |
| Pattern Name | Ritika |
| Collection | Jaipur Collection |
| Width | 54" |
| Vert. Repeat | 6.75" |
| Horz. Repeat | 3.37" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | COTTON - 75%;POLYESTER - 25% |
| Finish | CALENDERED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Celery |
| Theme | Flamestitch |
| Notes | WARP PRINT - COLOR MAY VARY |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37569.523.0 |
| Pattern Name | Ritika |
| Collection | Jaipur Collection |
| Width | 54" |
| Vert. Repeat | 6.75" |
| Horz. Repeat | 3.37" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | COTTON - 75%;POLYESTER - 25% |
| Finish | CALENDERED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Celery |
| Theme | Flamestitch |
| Notes | WARP PRINT - COLOR MAY VARY |




















