37573.51.0 | Anika, Jaipur Collection - Kravet Design Fabric
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37573.51.0 |
| Pattern Name | Anika |
| Collection | Jaipur Collection |
| Width | 54" |
| Vert. Repeat | 6.3" |
| Horz. Repeat | 6.75" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | COTTON - 75%;LINEN - 25% |
| Finish | CALENDERED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Light Blue |
| Theme | Ikat |
| Notes | WARP PRINT |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

37573.51.0 | Anika, Jaipur Collection - Kravet Design Fabric
37573.51.0 | Anika, Jaipur Collection - Kravet Design Fabric
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37573.51.0 |
| Pattern Name | Anika |
| Collection | Jaipur Collection |
| Width | 54" |
| Vert. Repeat | 6.3" |
| Horz. Repeat | 6.75" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | COTTON - 75%;LINEN - 25% |
| Finish | CALENDERED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Light Blue |
| Theme | Ikat |
| Notes | WARP PRINT |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Kravet Design |
| Pattern Number | 37573.51.0 |
| Pattern Name | Anika |
| Collection | Jaipur Collection |
| Width | 54" |
| Vert. Repeat | 6.3" |
| Horz. Repeat | 6.75" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | COTTON - 75%;LINEN - 25% |
| Finish | CALENDERED ; |
| Clean Code | S |
| Durability | HEAVY |
| Color | Light Blue |
| Theme | Ikat |
| Notes | WARP PRINT |




















