37601.505.0 | Kravet Smart, Trilogy - Kravet Smart Fabric
| Brand | Kravet Smart |
| Pattern Number | 37601.505.0 |
| Pattern Name | Kravet Smart |
| Collection | Trilogy |
| Width | 55.25" |
| Vert. Repeat | 1.5" |
| Horz. Repeat | 1.5" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | HIGH UV POLYESTER - 100% |
| Finish | ACRYLIC BACKED ;INSIDEOUT PERFORMANCE FINISH ;C0 SOIL AND STAIN REPELLENT FINISH ; |
| Clean Code | WS B |
| Durability | HEAVY |
| Color | Blue |
| Theme | Diamond/Ogee |
| Notes | BLEACH CLEANABLE 10:1;GUARANTEED IN STOCK |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

37601.505.0 | Kravet Smart, Trilogy - Kravet Smart Fabric
37601.505.0 | Kravet Smart, Trilogy - Kravet Smart Fabric
| Brand | Kravet Smart |
| Pattern Number | 37601.505.0 |
| Pattern Name | Kravet Smart |
| Collection | Trilogy |
| Width | 55.25" |
| Vert. Repeat | 1.5" |
| Horz. Repeat | 1.5" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | HIGH UV POLYESTER - 100% |
| Finish | ACRYLIC BACKED ;INSIDEOUT PERFORMANCE FINISH ;C0 SOIL AND STAIN REPELLENT FINISH ; |
| Clean Code | WS B |
| Durability | HEAVY |
| Color | Blue |
| Theme | Diamond/Ogee |
| Notes | BLEACH CLEANABLE 10:1;GUARANTEED IN STOCK |
Original: $89.85
-65%$89.85
$31.45Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Kravet Smart |
| Pattern Number | 37601.505.0 |
| Pattern Name | Kravet Smart |
| Collection | Trilogy |
| Width | 55.25" |
| Vert. Repeat | 1.5" |
| Horz. Repeat | 1.5" |
| Unit of measure | YARD |
| Content | HIGH UV POLYESTER - 100% |
| Finish | ACRYLIC BACKED ;INSIDEOUT PERFORMANCE FINISH ;C0 SOIL AND STAIN REPELLENT FINISH ; |
| Clean Code | WS B |
| Durability | HEAVY |
| Color | Blue |
| Theme | Diamond/Ogee |
| Notes | BLEACH CLEANABLE 10:1;GUARANTEED IN STOCK |




















