Dean | # 716 Grey - Maxwell Fabric
| Brand | Maxwell |
| Pattern Number | DP3716 |
| Name & Color | DEAN # 716 GREY |
| Width | 55" |
| Content | 55% RECYCLED POLYESTER45% POLYESTER |
| Repeat | V-0.28" H-4.21" |
| Cleaning | WASH BELOW 30, IRON LOW, TUMBLE DRY, DRY CLEAN, NO BLEACH, FIBREGUARD |
| Country of Origin | INDIA |
| Tests | 100,000 DOUBLE RUBS - NFPA 260 CLASS 1 (UFAC) - CAL 117-2013 - OEKOTEX |
| Notes | 0 |
| Color | Grey |
| Theme | Chevron |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Dean | # 716 Grey - Maxwell Fabric
Dean | # 716 Grey - Maxwell Fabric
| Brand | Maxwell |
| Pattern Number | DP3716 |
| Name & Color | DEAN # 716 GREY |
| Width | 55" |
| Content | 55% RECYCLED POLYESTER45% POLYESTER |
| Repeat | V-0.28" H-4.21" |
| Cleaning | WASH BELOW 30, IRON LOW, TUMBLE DRY, DRY CLEAN, NO BLEACH, FIBREGUARD |
| Country of Origin | INDIA |
| Tests | 100,000 DOUBLE RUBS - NFPA 260 CLASS 1 (UFAC) - CAL 117-2013 - OEKOTEX |
| Notes | 0 |
| Color | Grey |
| Theme | Chevron |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Maxwell |
| Pattern Number | DP3716 |
| Name & Color | DEAN # 716 GREY |
| Width | 55" |
| Content | 55% RECYCLED POLYESTER45% POLYESTER |
| Repeat | V-0.28" H-4.21" |
| Cleaning | WASH BELOW 30, IRON LOW, TUMBLE DRY, DRY CLEAN, NO BLEACH, FIBREGUARD |
| Country of Origin | INDIA |
| Tests | 100,000 DOUBLE RUBS - NFPA 260 CLASS 1 (UFAC) - CAL 117-2013 - OEKOTEX |
| Notes | 0 |
| Color | Grey |
| Theme | Chevron |












