Ferris | # 753 Sterling - Maxwell Fabric
| Brand | Maxwell |
| Pattern Number | FR3753 |
| Name & Color | FERRIS # 753 STERLING |
| Width | 56" |
| Content | 57% RECYCLED POLYESTER43% POLYESTER |
| Repeat | V-1.4" H-4.5" |
| Cleaning | WASH BELOW 30, IRON LOW, TUMBLE DRY, DRY CLEAN, NO BLEACH, FIBREGUARD, RAILROADED |
| Country of Origin | INDIA |
| Tests | 90,000 DOUBLE RUBS - NFPA 260 CLASS 1 (UFAC) - CAL 117-2013 - OEKOTEX |
| Notes | 0 |
| Color | Grey |
| Theme | Chevron |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Ferris | # 753 Sterling - Maxwell Fabric
Ferris | # 753 Sterling - Maxwell Fabric
| Brand | Maxwell |
| Pattern Number | FR3753 |
| Name & Color | FERRIS # 753 STERLING |
| Width | 56" |
| Content | 57% RECYCLED POLYESTER43% POLYESTER |
| Repeat | V-1.4" H-4.5" |
| Cleaning | WASH BELOW 30, IRON LOW, TUMBLE DRY, DRY CLEAN, NO BLEACH, FIBREGUARD, RAILROADED |
| Country of Origin | INDIA |
| Tests | 90,000 DOUBLE RUBS - NFPA 260 CLASS 1 (UFAC) - CAL 117-2013 - OEKOTEX |
| Notes | 0 |
| Color | Grey |
| Theme | Chevron |
Original: $107.10
-65%$107.10
$37.48Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Brand | Maxwell |
| Pattern Number | FR3753 |
| Name & Color | FERRIS # 753 STERLING |
| Width | 56" |
| Content | 57% RECYCLED POLYESTER43% POLYESTER |
| Repeat | V-1.4" H-4.5" |
| Cleaning | WASH BELOW 30, IRON LOW, TUMBLE DRY, DRY CLEAN, NO BLEACH, FIBREGUARD, RAILROADED |
| Country of Origin | INDIA |
| Tests | 90,000 DOUBLE RUBS - NFPA 260 CLASS 1 (UFAC) - CAL 117-2013 - OEKOTEX |
| Notes | 0 |
| Color | Grey |
| Theme | Chevron |












